SLA, ili stereolitografija, je široko rasprostranjen proces 3D štampanja i najpopularnija tehnologija štampanja sa smolom. Proces duguje svoje poštovanje u prostoru aditiva svojoj sposobnosti da proizvede prototipove koji su tačni, izotropni i vodonepropusni, kao i proizvodne delove sa impresivnom glatkoćom površine i detaljnijim karakteristikama.
Stereolitografija (SLA) je aditivni proizvodni proces koji pripada porodici fotopolimerizacije u kadi. Poznato i kao 3D štampanje na smoli, postoje tri glavne tehnologije 3D štampanja povezane sa polimerizacijom u kadi: SLA, DLP i LCD. Sve tri tehnologije koriste izvor svetlosti za očvršćavanje fotopolimerne smole.
SLA je jedna od najčešće korišćenih tehnologija fotopolimerizacije u kadi. Stvara objekte selektivnim očvršćavanjem polimerne smole, sloj po sloj, koristeći ultraljubičasti (UV) laserski zrak. Materijali koji se koriste u SLA su fotoosetljivi termoreaktivni polimeri koji dolaze u tečnom obliku.
Patentiran 1986. godine, SLA je bila prva tehnologija 3D štampanja. Čak i danas, SLA je i dalje najisplativija tehnologija 3D štampanja dostupna kada su potrebni delovi veoma visoke preciznosti ili glatke površine. Najbolji rezultati dolaze kada dizajner iskoristi prednosti i ograničenja proizvodnog
procesa.
SLA 3D štampa radi tako što se prvo pozicionira platforma za izgradnju u rezervoar tečnog fotopolimera, na udaljenosti od visine jednog sloja za površinu tečnosti.
UV laser stvara sledeći sloj selektivnim očvršćavanjem i očvršćavanjem fotopolimerne smole.
Tokom procesa očvršćavanja u procesu fotopolimerizacije, monomerni ugljenični lanci koji čine tečnu smolu se aktiviraju svetlošću UV lasera i postaju čvrsti, stvarajući jake neraskidive veze među sobom.
Laserski zrak se fokusira u unapred određenoj putanji pomoću skupa ogledala, nazvanih galvos. Cela površina poprečnog preseka modela je skenirana, tako da je proizvedeni deo potpuno čvrst.
Nakon štampanja, deo je u nepotpuno osušenom stanju. Zahteva dalju naknadnu obradu pod UV svetlom ako su potrebna veoma visoka mehanička i termička svojstva.
Proces fotopolimerizacije je nepovratan i ne postoji način da se SLA delovi vrate u njihov tečni oblik. Zagrevanje ovih SLA delova će dovesti do njihovog sagorevanja umesto da se tope. To je zato što su materijali koji se proizvode sa SLA napravljeni od termoreaktivnih polimera, za razliku od termoplasta koje koristi modeliranje fuzionog taloženja (FDM).
Osim izrade prototipova i delova svakodnevnu upotrebu 3D stampa nudi veliki potencijal za proizvodnju različitih aplikacija u oblasti proizvodnje nakita, obuće, industrijskog dizajna, arhitekture, automobilske industrije, avio, stomatološke i medicinske industrije i tako dalje.
3D štampa je standardna tehnologija za izradu delova koje nije nuzno raditi klasičnom CNC obradom.Jednostavna proizvodnja i za najkompleksniji delova kojih nije moguce uraditi lakom CNC obradom već ponekad nije ni moguće otelotvoriti drugom tehnologijom osim 3D štampe.
Dizajnirali ste i sastavili uređaj za vase potrebe i samo vam nedostaje "delovi" koje će sve to objediniti? 3D štampa je idealno rešenje za vas, čak i za najzahtevnije projekte jer ima veliki izbor materijala.